Все про джут

Цей прекрасний інстаграм дарує нам ще одне фото - Радосвіт

Відповіді на запитання користувача @firankahome

  1. Джут - рослина, яку імпортують. З яких країн він потрапляє в Україну та якої якості?

Джут – рослина типу нашої коноплі, яка культивується у теплому і вологому тропічному кліматі на родючих ґрунтах і вирощується як прядильна культура.

Основні країни, де вирощується джут - Бангладеш та Індія. Джут, вирощений в Бангладеш, вважається кращої якості. Там навіть є своє міністерство джуту.

З цієї рослини отримують джутове волокно, з якого виробляють джутову пряжу.

  1. Чи поділяється джут на види, класи?

Існують два основних види джуту,  які розрізняються за кольором  волокна – бурий джут та білий джут. З білого джуту виробляють  волокно світлого кольору.

  1. За майже рік роботи з цим матеріалом зрозуміла одну важливу істину - джут також буває різного кольору. Від золотистого, майже жовтого до сірого та бурого. Від чого залежить його колір?

Під дією сонячного світла буре джутове волокно жовтіє, отримуючи золотистий відтінок,  світле джутове волокно  світлішає, набуваючи сріблястого відтінку.

Жовте (золотисте) джутове волокно – це сировина, отримана з бурого джуту, який тривалий час в стиглому стані опромінювався сонячним світлом.

Світле (сріблисте) джутове волокно - це сировина, отримана з білого джуту, який тривалий час в стиглому стані опромінювався сонячним світлом.

Під  дією вологи джутове волокно сіріє до темного, та втрачає механічні властивості: розривне навантаження зменшується.

Сіре (темне) джутове волокно - це сировина, отримана з джуту, який тривалий час в стиглому стані попадав під дощ. Якість такого волокна гірша.

Як їх розпізнати звичайній людині?

Звичайному покупцю джутові вироби можна розрізняти по зовнішньому вигляду - чим у виробі менше костри, сторонніх домішок, тим він кращий і дорожчий. Вибір за кольором - це очевидний вибір.

Також важлива характеристика на розрив - якщо взяти, наприклад, два джутових шпагати різних виробників, але однакової структури (наприклад, трьохнитковий шпагат) та однакового діаметру, та прикладати до них зростаюче зусилля, то шпагат гіршої якості розірветься першим. Отже, він був вироблений з гіршого волокна.

І питання особисто від мене - де знайти золотистий?)

З нашої практики колір джуту може залежати від урожаю. З року в рік він може трошки змінюватись, залежно від того, чи дощовий рік був чи ні. Також з нашої практики індійський джут більш темніший, аніж джут з Бангладеш. Ми свій джут імпортуємо з Бангладеш.

Про золотистий, на жаль, не підкажу, нам ще не траплявся. Але я бачив на базарах, що зазвичай жовтим був той шпагат, який довго лежав на сонці. У наших шпагатів така опція відсутня, ми не зберігаємо їх на сонці :)

      1. Вічне питання усіх майстрів: чи можна прати вироби з джута (корзини, сумки, килимки тощо)? Як він реагує на воду?

      Їх то прати можна, але імовірність, що вони деформуються - близька до 100%. Також невідомо, як поведе себе клей, якщо джутовий матеріал наносився на яку-небудь основу.

      Кручені вироби з джутової пряжі (нитки, шпагат, мотузки, канати тощо) при намоканні як з навантаженням так і без деформуються: розкручуються, збільшуючись по довжині та в діаметрі. Вироби з  таких кручених джутових виробів при пранні також будуть деформуватися.

      Тому висновок: не варто прати вироби із джуту, аби вони не втратили своєї форми.

      Найкраще з натуральних матеріалів на воду реагує сизаль - вона стійка до гниття, але то вже зовсім інша історія (вона суттєво дорожча за джут, більш жорстка та волохата).

      1. Який термін експлуатації готових виробів?

      Такою інформацією не володіємо. Але хочу зазначити, що це залежить від характеру використання - чи будуть до виробу прикладатись механічні зусилля, чи ні, чи буде тертя? Наявність тертя суттєво скорочує термін експлуатації. Також цей термін напряму залежатиме від вологості - чим вона буде більшою, тим, відповідно, термін життя виробу буде менший.

      Якщо джутовим канатом обплести дряпалку для котів, то термін його експлуатації вкоротиться кігтями наших маленьких пухнастих друзів.

      1. Чи є різниця між джутом та шпагатом? Бо часто зустрічається нитка джутова, шпагат джутовий, просто джут, просто шпагат.

      Якщо правильно, то джут - це назва матеріалу, рослини, а шпагат - це вид крученого виробу, який виробляється із пряжі. Шпагат може бути джутовий, лляний, поліпропіленовий тощо.

      А в народі всі назви, приведені Вами, зазвичай характеризують одне - джутовий шпагат.

      1. Що таке полірований джут? Чим він відрізняється від звичайного?

      Полірований джутовий шпагат відрізняється від звичайного тим, що пройшов особливий процес полірування, який надав йому кращий зовнішній вигляд і шпагат став, в тому числі, менш волохатим. Цей процес складний, включає в себе пропускання його через різні механізми, тому полірований шпагат дорожчий за звичайний.

      І напишіть коротко про себе:

      Прізвище, імя Миколенко Радомир

      Скільки часу працюєте з цим матеріалом 10 років

      Ваша філософія Приносити людям радість